Lakáskiürítés? Nem hagyja el a bérlő a lakást? A határozott bérleti szerződés lejárta utáni kiürítési lehetőség
Mikor a bérleti jogviszony megszűnik a bérleti szerződésben meghatározott időtartam véget értével, mindig izgalomra ad okot, hogy a bérlő elhagyja-e a lakást. Hogy jutunk újra be a lakásba? Indítsunk pert? Hívjuk a végrehajtót? Egyáltalán hogy zajlik ez a folyamat? Kevesen tudják, hogy ebben a szituációban a volt bérlő önkényes lakásfoglalónak minősül. Figyelem, van egy eljárás, amely megoldást nyújthat!
A bíróság az önkényesen elfoglalt lakás kiürítését nemperes eljárás során hozott végzésben rendeli el. A nemperes eljárás azt jelenti, hogy a bírósági eljárással azonos hatályú, és jellemzően nincs személyes meghallgatás.
Hogy miért ezt válasszuk és nem a lakáskiürítési pert?
3 érv is van erre:
Az eljárás:
- gyorsabb,
- hatékonyabb,
- kevesebb költséggel jár,
Hova kell benyújtani?
A kiürítés iránti kérelmet a területileg illetékes járásbírósághoz kell benyújtani.
Mi kell szerepeljen a kérelemben?
A kérelemben a törvényi előírás szerint meg kell jelölni:
„a) a kérelmező adatait és rövid úton történő értesítésének módját,
- b) az ingatlan pontos címét,
- c) az ingatlan tulajdonosának adatait,
- d) a lakás elfoglalása előtt ki és milyen jogcímen (itt: bérleti jog) lakott a lakásban,
- e) a lakásban tartózkodó személyek adatait, az ott tartózkodó személyek számát és azt, hogy van-e köztük kiskorú,
- f) a kért intézkedést (a lakás kiürítését),
- g) annak a helyiségnek vagy raktárnak a megjelölését, ahol a kérelmező a kötelezett ingóságainak – a kötelezett költségére és veszélyére történő – elhelyezéséről gondoskodik.”
Mi a folyamata?
Ha a kérelem a megfelel a fentieknek, a bíróság a kérelem beérkezését követő 5 munkanapon belül meghozza a végzést. A végzésben a bíróság a végrehajtót arra hívja fel, hogy a végrehajtási költségek előlegezését követő 3 munkanapon belül foganatosítsa a lakás kiürítését, és az eljárás időpontjáról értesítse az illetékes rendőri szerv vezetőjét, kiskorú személy érintettsége esetén pedig az illetékes gyámhatóságot is. A bíróság a végzést haladéktalanul kézbesíti a kérelmezőnek és a végrehajtónak.
Ezután a végrehajtó a helyszínen (rendőr vagy tanú jelenlétében) kézbesíti a bíróság végzését a lakásban tartózkodó nagykorú személynek, egyben felszólítja, hogy a lakásban tartózkodó valamennyi személlyel együtt a lakást az ingóságoktól kiürítve 2 napon belül hagyja el. Ha a lakásban a helyszíni eljárás időpontjában nem tartózkodik senki, vagy ott csak kiskorú személy található, a végrehajtó a bíróság végzését és a helyszíni eljárásáról készített jegyzőkönyvet kifüggeszti a lakás ajtajára.
Ha a 2 nap elteltével sem hagyták el az ingatlant, a végrehajtó a rendőrség közreműködésével a helyszínen ellenőrzi a teljesítést és foganatosítja a lakás kiürítését.
Ha a második helyszíni eljárás alkalmával a lakásban nem tartózkodik senki, vagy ott csak kiskorú személy található, a lakásban lévő ingóságokat a végrehajtó elszállíttatja a kérelmező által megjelölt raktárba, a lakásban tartózkodó kiskorú személyeket pedig átadja a gyámhatóság képviselőjének, aki intézkedik ideiglenes elhelyezésük iránt.
A fenti bekezdésben foglalt esetben a végrehajtó a lakás ajtajára kifüggeszti a helyszíni eljárásáról készített jegyzőkönyvet, és abban megjelöli az ingóságok átvételének helyét.
Két fontos tudnivaló:
- Fontos kiemelni, hogy van helye a téli időszaki (november 15-től április 30-ig terjedő) halasztásnak akkor, ha a bérlet határozott időtartamú volt és nemperes eljárást kezdeményeztünk.
- a 60 nap jogvesztő. Ez azt jelenti, hogy ha eltelt 60 nap a bérleti szerződés megszűnésétől, akkor már nem tudjuk ezt a nemperes, gyors eljárást megindítani.
Változások a veszélyhelyzet miatt
Az 57/2020. (III. 23.) Korm. rendelet a veszélyhelyzet idejére a fenti szabályokat módosítja.
A bírósági végrehajtások körében szünetel a végrehajtói kézbesítés. A veszélyhelyzet ideje alatt a helyszíni eljárások és hagyományos árverések sem tarthatók meg. Az ingatlanok kiürítése is szünetel. Meghatározott cselekményeket (pl. ingóság kiadása) sem lehet végrehajtani. Nem lehet eljárási cselekményt foganatosítani.
A fenti intézkedések közös jellemzője, hogy a szünetbe a veszélyhelyzet teljes időtartama és az annak elmúlását követő 15 nap is beleszámít!
Ha valaki a járványügyi intézkedések miatt nem tudott eleget tenni kötelezettségének, az rendbírsággal (pénzbírsággal) nem sújtható. Emellett a végrehajtást a bíróság az adós kérelmére felfüggesztheti, ha a járványügyi intézkedésekkel összefüggésben kerül nehéz élethelyzetbe, pl. elveszíti az állását.
Így – sajnálatos módon, járványügyi indokokból – a veszélyhelyzet elmúltával foganatosítható csak a lakás kiürítése.
Ha ön is ilyen eljáársban szeretné, ha a lakását a végrehajtó kiürítené és visszakapná, akkor forduljon hozzám bizalommal.
Üdvözlettel:
dr. Fülöp Edina
ügyvéd
Budapest, 2022.04.10.
Üdvözlöm!
Most olvastam a peren kívüli lakáskiürítési eljárás lehetőségről. Sajnos a határidő (60 nap) miatt elég rövid az időm! Abban kérném a tanácsát véleményét, nekem van e lehetőségem a peren kívüli lakáskiürítési eljárást indítanom.
Röviden leírom a történetem!
2022.01.22-én vásároltam egy ingatlant az 1/1-es tulajdonostól.
Az ingatlanban a tulajdonos volt férje és 16 éves gyermeke lakik, válóper alatt született egyezség alapján. Az ingatlan megvásárlása előtt a volt férj tájékoztatva volt az ingatlan eladási szándékról. Az ingatlan adásvétele után az Ingatlanban lakó személyek tájékoztatva voltak az adásvételről 2022.02.15-én, illetve arról, hogy a további lakhatásukat biztosítani nem tudjuk. A lakás elhagyására 2022.04.16. napjáig kapott határidőt.
2022.02.27. napján az Ingatlant használó, Ingatlan birtokba átadási átvételi jegyzőkönyv elnevezésű magánokiratban vállalta, hogy 2022.04.15. napjáig az ingatlant elhagyják. A birtokba adási magánokirat aláírásakor kulcsot adott az ingatlanhoz.
Az okirat aláírása után a helyi jegyzőnél birtokvédelmi eljárást kezdeményezett ellenem, melyben kérte, hogy lakhatását ne akadályozzuk, ne zaklassam. A jegyző ezt 2022. március 30. napján elutasította.
Én 2022.04.16-án az ingatlan a vállalt, kiköltözés utáni átvétel miatt elutaztam az Ingatlanhoz.
Igazán nem lepődtem meg, de a zár ki volt cserélve és a bent lakó nem engedett be az ingatlanba. Így rendőri segítséget kellett kérnem a bejutáshoz. A lakásban a jelenlévő tanú és a két rendőr előtt kijelentette, Ő nem fog költözni, és az ingatlanba való bejutás akadályozni fogja, az ingatlanhoz újra kulcsot nem ad! Ezt a tényt a két rendőr és a tanú előtt rögzítettük, a jegyzőkönyvet nem írta alá.
A Baz megyei kormányhivatal a volt férj és a 16 éves gyermek lakcímét fiktív lakcímé nyilvánította, 2022.05.25.-én és kötelezte őket a lakcím és személyi azonosító számot tartalmazó kártya 8 napon belüli leadására.
Ettől független Ő lakja az ingatlan én nem tudok beköltözni.
Röviden és nagyon zanzásítva ennyi a történetem.
Ezek alapján kérdezem Önt, Van e lehetőség peren kívüli lakáskiürítési eljárást kezdeményezni.
Ha a válaszukhoz pontosabb információkra van szükségük kérem ha ad egy e-mail címet akkor át küldöm az összes eddigi dokumentációt.
Kecskemét 2022. június 8.
Köszönöm válaszuk!
Himi