Nincs már szükség a cégre? Megszüntetné a cég a tevékenységét? Sőt a céget is meg kellene szüntetni? Jelen blog bejegyzés tárgya a végelszámolási eljárás fontosabb kérdéseinek bemutatása (Végelszámolási eljárás- 1. rész)
- Végelszámolás feltételei- Mikor lehetséges a cég végelszámolása?
A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban „Törvény”) az alábbiak szerint rendelkezik:
- § (1) A cég jogutód nélkül történő megszűnése esetén- ha a cég nem fizetésképtelen, és a cégre vonatkozó jogszabály eltérő rendelkezést nem tartalmaz- végelszámolásnak van helye.
Lényeges szempont, hogy a Társaság csak abban az esetben kezdeményezhet végelszámolási eljárást, amennyiben nem fizetésképtelen.
Amennyiben a végelszámolási eljárás során kinevezett végelszámoló azt állapítja meg, hogy a Társaság nem rendelkezik a szükséges forrásokkal a hitelezői igények kielégítésére, abban az esetben felszámolási eljárást kezdeményez.
2. Mi történik, ha a cég részére fizetésképtelenséget megállapító végzést kézbesítenek?
Ebben az esetben a cég végelszámolása már nem határozható el.
3. Elhatároztuk a cég végelszámolását, de a bíróság elrendelte a cég felszámolását…
Ebben az esetben a folyamatban lévő végelszámolás megszűnik.
- A végelszámolás akadályai
- céggel szemben büntetőjogi intézkedést alkalmaz a bíróság vagy az ügyészség, ebben az esetben a végelszámolást nem lehet elkezdeni, illetve az elkezdett végelszámolás nem fejezhető be
- hatósági vagy bírósági folyamatban lévő eljárás esetén szintén nem lehet befejezni, amíg a folyamatban lévő eljárások nem fejeződtek be.
- Végelszámolás megindítása
A végelszámolás megindításáról és annak kezdő dátumáról a cég legfőbb szerve határoz. A végelszámolás kezdő időpontja nem lehet korábbi, mint a végelszámolást elhatározó határozat kelte. A végelszámolás elrendelésével egyidejűleg az alapító kinevezi a társaság végelszámolóját. A végelszámoló kinevezésével az ügyvezető mandátuma megszűnik.
- Az ügyvezető feladatai:
- végelszámolás előtti nappal tevékenységet lezáró beszámoló készítése
- végelszámoló díjának tartalék képzése
- tájékoztatja az ügyekről a végelszámolót
- iratjegyzék készítése selejtezés témában
- munkavállalók tájékoztatása a végelszámolás megindításáról
4. Ki lehet végelszámoló?
Lehet magánszemély, jogi személy is. Sőt olyan személy is kijelölhető, aki a társasággal azonos főtevékenységet folytató cégben is ügyvezető. A végelszámolónak meg kell felelnie a vezető tisztségviselőkkel szemben támasztott követelményeknek.
A végelszámoló bármikor visszahívható és helyette új végelszámoló nevezhető ki. A végelszámolóvá bárki ki nevezhető nem szükséges, hogy a Társaság munkavállalója legyen, vagy az alapítóval bármilyen kapcsolatban álljon.
- A végelszámoló feladatai (bejelentési kötelezettsége) a Cégbíróság felé:
A Végelszámoló bejelenti:
- a)a végelszámolás megindítását elrendelő határozat keltét,
- b)a végelszámolás kezdő időpontját,
- c)a végelszámoló nevét, adóazonosító számát, természetes személy esetén lakóhelyét, születési idejét, anyja születési nevét, jogi személy esetén székhelyét, és cégjegyzékszámát vagy nyilvántartási számát, valamint a végelszámolási feladatok ellátására kijelölt természetes személy nevét, születési idejét, anyja születési nevét, és lakóhelyét is,
- d)a korábbi vezető tisztségvisel(ők) jogviszonyának megszűnését,
- e)a cég nevét (rövidített nevét) a végelszámolásra utaló toldattal.
5. A cégbíróság válasza a bejelentési kötelezettséget követően- a Cégközlönyben közzétett közlemény– Tartalma:
- a)a végelszámolás alá került cég neve, székhelye, adószáma, cégjegyzékszáma, ha a jogutód nélküli megszűnés elhatározását megelőző két éven belül jogutódlás következett be, a jogelőd(ök) neve, székhelye és cégjegyzékszáma,
b)a végelszámolást elhatározó határozat időpontja, a végelszámolás kezdő időpontja, végelszámoló neve és adatai, a korábbi vezető tisztségviselő jogviszonyának a megszűnése, cég neve v.a. toldattal (ez jelöli, hogy végelszámolás alatt áll a cég).
- c)a hitelezőknek szóló felhívás, hogy követeléseiket a közzétételtől számított negyven napon belül a végelszámolónak jelentsék be.
6. A végelszámoló további feladatai- értesítés (szükség szerint, végelszámolás közzétételétől 15 napon belül):
A végelszámoló értesíti az alábbi szerveket, hatóságokat:
- a) a földhivatalt a végelszámolás tényének bejegyzése érdekében,
- b)ha a cég valamely vagyontárgya országos közhiteles vagy közérdekből vezetett nyilvántartásban szerepel, e nyilvántartást vezető szervezetet,
- c)a területileg illetékes állami munkaerőpiaci szervezetet,
- d)a környezetvédelmi és természetvédelmi hatóságot arról, hogy maradtak-e fenn olyan környezeti károsodások, környezeti terhek, melyekből bírságfizetési vagy egyéb fizetési kötelezettség, a károsodások elhárításához, illetve terhek rendezéséhez szükséges kiadás származhat,
- f)a cég bankszámláit vezető bankokat,
- g)a cég vagyoni részvételével működő jogalanyok vezető tisztségviselőit, illetve a cég részvételével működő egyesületeket, alapítványokat,
- h)a cég által vagy ellen indított és folyamatban lévő hatósági és bírósági eljárásokban az eljáró hatóságot vagy bíróságot.
A végelszámolási eljáráshoz ügyvéd igénybevétele szükséges.
Kérjen tőlem segítséget, hogy zökkenőmentes legyen a végelszámolási eljárás lefolytatása:
Fülöp Edina
ügyvéd, ingatlanforgalmi szakjogász
06-30-363-17-27
drfulopedina@gmail.com