Társasházat alapítani már fennálló épületre, valamint felépítendő épületre is lehet alapítani, a feltétel annyi, hogy legyen legalább két, külön tulajdonként bejegyezhető lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség.
- felépítendő épület esetén: földrészlet tulajdonosa/valamennyi tulajdonostárs az alapítási szándékot alapító okiratba foglalja + előzetes alapítás tényének bejegyzését kérik a földrészlet tulajdoni lapjára az illetékes földhivataltól
- az épület felépülése után a társasház bejegyzése iránti kérelmet kell előterjeszteni az illetékes földhivatalhoz azzal, hogy ha a felépült építmény nem egyezik az alapító okiratban foglaltakkal, akkor azt módosítani szükséges
Az alapító okiratról
A társasház létrehozásához alapító okiratra van szükség. Az alapító okiratban – melyet valamennyi tulajdonostárs, vagy egyszemélyi alapító is létrehozhat – szerepelnie kell a kifejezett alapítási elhatározásnak, valamint az alábbi tartalmi elemeket kell meghatározni:
– a külön tulajdonba kerülő lakásokat, nem lakás céljára szolgáló helyiségeket,
– a közös tulajdonban álló épületrészekből és a földrészletből az egyes tulajdonostársakat megillető – a külön tulajdonba kerülő lakáshoz tartozó – tulajdoni hányadot és ezek meghatározásának módját,
– a közös tulajdonba kerülő épületrészek felsorolását,
– az ingatlan-nyilvántartás szabályai által megkívánt egyéb adatot, jogot és tényt,
– a közösség közös nevét, amely egyéb megjelölés hiányában a társasház címe, a társasház megjelöléssel együtt
A társasháztulajdon ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése iránti kérelem is szükséges az alapítás során, melyhez az alapító okiratot, valamint a szervezeti- és működési szabályzatot is mellékelni kell az illetékes földhivatal részére. A kérelemben szükséges megjelölni, hogy az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett jogok törlését kérik, vagy pedig meg kell jelölni azt, hogy a feltüntetett jogok mely ingatlanokat fogják terhelni a társasházzá történő alakítás következtében.
Az alapító okirat aláírását követő 60 napon belül alakuló közgyűlést kell tartani, melyet bármely tulajdonostárs, vagy az építtető hív össze. Az alakuló közgyűlés határoz a közös képviselő/intézőbizottság elnöke és tagjai személyéről, számvizsgáló bizottság tagjainak megválasztásáról (szükség esetén), valamint a fizetési számla megnyitásáról.
Az alakuló közgyűlésen, vagy az attól számított legkésőbb 60 napon belül megtartott közgyűlésen az összes tulajdoni hányad szerinti legalább egyszerű szavazattöbbséggel meg kell állapítani a társasház szervezeti- és működési szabályzatát (a továbbiakban: „SzMSz”). Az SzmSz-ben kell megállapítani a társasházközösség szerveit, hatásköreit, jogait és kötelezettségeit, valamint a közös költség viselésének szabályait.
Kötelező ez az ügyvéd?
Igen, egyrészt az alapító okirat elkészítése nem könnyű feladat, ezért szakember igénybevétele szükséges.
Az ügyvéd az alapító okiratot elkészíti és ellenjegyzi.
Másrészt a földhivatal előtti eljárásban is szükség van az ügyvédi képviseletre.
Hogyan tudjuk a közös munkát elkezdeni?
A következő adatokra van szükség ahhoz, hogy elkezdődhessen a társasházzá alakítás folyamata:
– helyrajzi számra van szükség, hogy a tulajdoni lapot lekérhessem a Takarnet rendszerből
– társasházi alaprajzot kérnék, hiszen abból látható, hogy mely épületek/ lakások kerülnek külön tulajdonba és melyek közösbe, valamint5 onnan rögzíthető az alapító okiratban a különböző épületek, lakások nagysága
– szükség van a jogerős építési engedélyre
– szükség van a használatbavételi engedélyre
– épületfeltüntetési vázrajzra
– A tulajdonosok összes adatára (személyigazolvány, lakcímkártya, adókártya)
– a társasház nevére
Hogy néz ki a folyamat?
- Vázrajz elkészíttetése
- alaprajz elkészíttetése
- Az alakuló közgyűlés megtartása
- Az alakuló közgyűlés jegyzőkönyvének elkészítése
- alapító okirat elkészítése és aláírása a tulajdonostársak által
- alapító okirat ügyvédi ellenjegyzése
- földhivatali kérelem és dokumentumok benyújtása
Társasház alapítása esetén forduljon hozzám bizalommal:
tel.: 06-30-363-17-27
e-mail: drfulopedina@gmail.com
edina.fulop@avocat.hu
Tisztelt Ugyvedno!
Nemreg koltoztunk egy 6lakasos hazba, amely jelenleg meg nem tarsas haz formaban mukodik. A haz 1989ben epult es a nemsokara esedekes felujitasi es egyeb munkak miatt is erdemes lenne azza alakulnunk, pl kozos ktg et szedni, lakaskasszat nyitni stb. A kerdesem az, hogy eleg e ehhez ha a tobbseg igy akarja vagy az osszes tulajdonos beleegyezese szukseges? Van ugyanis 1 tulajdonos, aki mindenfele kozoskodes alol kivonja magat es nem hajlando semmi hasonloban rezt venni megnehezitve ezzel mindannyionk dolgat.
Valaszat koszonom elore is,
Mato-Kovacs Beatrix
Tisztelt Mato-Kovács Beatrix, minden tulajdonostársnak egyet kell értenie abban, hogy társasházat szeretnének alapítani. Egyébként annak ellenére, hogy nem társasházként működnek, dönthetnek felújításról, annak összegről. Üdvözlettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt ÜgyvédnŐ
Telkemet sajnos nem lehet megosztani a társasházzá alakítást ajánlották mint lehetőséget, mellé építhessek új házat.
Megtehetem e egymagam is?
Kötelező e hogy legyen közös tulajdonrész?
Milyen költségei vannak kb?
Köszönettel
Ertl Imre
Tisztelt Imre! Társasházat fennálló vagy felépítendő épületre lehet alapítani, ha abban legalább két, külön tulajdonként bejegyezhető lakás, illetőleg nem lakás céljára szolgáló helyiség van vagy alakítható ki. Földhivatali költség: albetétenként +1-szer 6600,- Ft, földmérő és ügvédi költség változó. Tisztelettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
Társasházi használatbavételi engedélyeztetés kapcsán volna kérdésem.
Másfél éve húzódik egy többlakásos használatbavételi engedélyeztetés. Számunkra több dolog miatt is nagyon fontos lenne a gyors ügyintézés. A lakások elkészültek, használható állapotban vannak. Ám minden igyekezetünk, kérésünk ellenére alig halad előre az ügyünk. A kérdésem, hogy milyen eszközeink, lehetőségeink vannak, hogy mielőbb célt érjünk.
Válaszát köszönöm!
Tisztelt Uram! Célszerű lenne utánajárni, hogy miért nem adta ki a hivatal a használatbavételi engedélyt.
Tisztelettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Tsiztelt Ügyvédnő!
Egy kicsit komplikáltabb ügyben szeretném a segítségét kérni, hogy el lehet-e indítani a társasházzá alapítás folyamatát a következő esetben:
Adott egy telken, egy hrsz-en két különálló ház. Az 1-es számú ház egy családi ház. A 2-es számú ház egy ikerház, benne két lakással. Az 1-es számú családi házban főmérős elműs villanyóra van. A 2-es számú ház egyik lakásában szintén főmárő, ám a másik lakás almérővel van csatlakoztatva. Ahhoz, hogy hitelezhető legyen az ikerház mind két lakása külön-külön, főmérőt kell kialakítani az ikerház almérős lakásában is. Ebbe az 1-es számú családi ház tulajdonosa nem megy bele, mert kertjében is bontási munkálatok szükségesek hozzá.
Kérdésem az lenne, hogy ilyen elmű órás kiépítéssel valamilyen formában társasházzá lehet-e alakulni? Akár úgy, hogy az egy hrsz-en lévő mindhárom egység beletartozik, tehát 3 albérlet kerülne a társasházba? Vagy, és talán ez lenne az egyszerűbb, hogy egy hrsz-en létezhet-e olyan, hogy az 1-es számú családi ház külön marad, és a 2-es számú ikerház két lakása között kerül megalapításra a társasház? Ez működőképes lehet? Válaszát nagyon várom, előre is,köszönöm, mi lennénk azok, akik megvennék az ikerház lakásait, külön-külön hitelszerződéssel, ami most így nem lehetséges.
Köszönettel:
K. Kata
Kedves Kata, írtam Önnek emailt. Üdv.: Fülöp Edina
Tisztelt Ügyvédnő,
Előzetesen kérdezném mielőtt a társasház alapítással keresném.
Adott egy fennálló, kész ház önálló hrsz-el, melyet szintenként osztanék meg. (kb 90nm/szint, fszt + 2 emelet) és lakásokat alakítanék ki. Mik a műszaki feltételek, amelyeknek meg kell felelni? Külön bejárat, lépcsőház, külön mérő, fűtés lehet központi…? stb…
Lehetséges-e, hogy a kialakítandó lakásoknak ugyan az a tulajdonosa és Ö alapít társasház egy személyben, mivel előre még nem tudni ki lesz…
Kell-e használatba vételi és mi alapján adja ki a a hatóság?
Miben befolyásolja ez az alapítás folyamatát?
Tisztelettel,
Tisztelt Bálint Ákos! Lehet igen, hogy egy tulajdonos az alapító. A továbbiak egyeztetése céljából kérem keressen fel előzetes időpont egyeztetést követően. Tisztelettel: dr. Fülöp Edina
Tisztelt Ügyvédnő!
Még épülő társasházban (nincs használatbavételi engedély) a bentlakók és a leendő lakók többsége megszavazta, hogy a felmerült villanyszámlát (milliós tétel) a lakóközösség fizesse. Kérdésem, hogy akik még nem vették át a lakásukat műszakilag és még nem vették birtokba, azok kötelezhetők-e a villanyszámla (vagy bármilyen más számla) arányos részének kifizetésére.
Üdvözlettel: Szabó Bernát
Kedves Bernát, több kérdést is felvethet ez a probléma, mindenesetre a költségek a tulajdonosokat terhelik. A másik kérdés, hogy mi az oka annak, hogy önök még nem költöztek be…
Tisztelt Ügyvédnő!
A lakásszövetkezetünket társasházzá szeretné a közös képviselő átalakíttatni.Kérdésem lenne,hogy a tulajdonosok hány százaléka szükséges az átalakításhoz?
Köszönöm,
Tisztelt Ügyvédnő,
Szeretnék lakást vásárolni egy társasházzá nem minősített ingatlanban. A tájékoztatás szerint osztatlan közös tulajdont szereznék ebben az épületben, a lakások nincsenek közös helyrajzi számon. A hitelfelvételen túl milyen hátrányok érhetnek engem ez ügyben? Mennyire kockázatos egy ilyen vásárlás? Köszönöm előre is a válaszát!
Kedves Boglárka!
Először is jó, ha tudja, hogy kerületenként más szabályok érvényesek, így elképzelhető, hogy nem is lehet önálló albetétet kialakítani. Így hogy nem társasház van közös költség akár a felújítási munkálatok fedezésére? Megosztási szerződéssel szoktuk rendezni a fennálló használati viszonyokat. Az esetleges ingyenes parkolóhely lehet kérdéses. Bővebb tájékozattás vagy adásvételi szerződés elkészítésével kapcsolatban állok rendelkezésére. Üdvözlettel: Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
Kétlakásos családi házban lakom, ahol a másik lakás tulajdonosa társasházzá szeretné alakítani az ingatlant. Okként a közművek szétválasztását jelölte meg, ami társasházzá alakulás nélkül is lehetséges. Én nem szeretném a társasházzá alakulást. Ő perrel fenyeget. Az a kérdésem, hogy peres úton rám kényszerítheti e bárki, hogy akaratommal ellentétben aláírjak egy társasházi alapító okiratot???
Nagyon köszönöm a válaszát!
Kedves Tímea! A bíróságnál lehet kérni és ebben az esetben a bíróság ítélete fogja létrehozni az alapító okiratot és a társasházat. Üdvözlettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
Egy családi ház 2 külön lakását (alsó és felső szint, külön bejárattal) szeretnénk társasházzá nyilváníttatni. A fűtés közös kazánról működik és villanyóra is csak egy van. A költségeket tulajdoni hányad alapján osztjuk meg. Mi a teendőnk?
Köszönettel és üdvözlettel: Korpusz Bea
Új bejegyzésem:
https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal
Kérem elolvasni és az önkormányzatot felkeresni, hogy lehetséges-e.
Tisztelt Ügyvédnő!
10 lakásos társasházba lakunk. A közös képviselő rendelkezik a tulajdoni hányad majdnem 40 %-val. Még két lakó csatlakozott hozzá, hogy a 60 éve elhanyagolt házat most fel kell újítani. A beköltözés napján a közös képviselő apja – aki akkor volt a közös képviselő – azt az információt adta, hogy mindenki maga újitja fel a tulajdonában lévő ingatlant attól függetlenül hogy ez társasház. Hárman ezt meg is tették, de most kötelezni akarnak minket arra, hogy az ő tulajdonukban lévő részeket is felújítsuk, úgy hogy ők nem járultak anyagilag hozzá a már korábban felújított ingatlanok felújításához. Az alapító okirat és a szervezeti működési szabályzat is még akkor keletkezett amikor mi nem laktunk itt. Le szeretnénk váltani a közös képviselőt és meg szeretnénk szüntetni a közös tulajdonlást, csak az udvari részre hagynánk meg. Van e erre lehetőség?
Kedves Katalin! ÁLtalában a következőket tudom írni, mivel pandémia alatt nem érvényes: A közös képviselő leváltását 10 %-os tulajdonosi aláírással tudják kezdeményezni azzal, hogy rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezik az ok és a cél, határozati javaslat megjelölésével. A közös tulajdon egyik formája a társasház, ahol az udvar, a falak közös tulajdonban vannak. Ha a társasházi formát megszüntetik, a közös tulajdon megmarad, nem javaslom.
Tisztelt Ügyvédnő! Egy 10 lépcsőházas házban 20 éve húzódik a társasházzá alakulás. Szakértők szerint egyben nincs esély a sikeres társasházzá alakulás ra. Kérdésem: lehetséges e lépcsőházonként külön társasházat létrehozni? Egy lépcsőházban nyolc lakás van. A 10 lépcsőház egy helyrajzi számon van. Az eddigi társasházzá alakulást megakadályozó lakók kb. két lépcsőházban érintettek. Segítségét előre is köszönöm!
Kedves Krisztián! Esély van, mert a közös tulajdon megszüntetésének az is módja, hogy társasházzá alakulnak, ezt pedig bírósági úton is el lehet érni, ilyenkor a bíróság hozza létre az alapító okiratot.
Üdv.: Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
CSOK-kal terhelt családi házunk ketlakasossa szeretnénk alakítani,majd társasházzá nyilvánítani.
Mi szükséges ehhez?(külön mérőórák pl.)
Egyáltalán lehetséges ez ?
Köszönöm a válaszát
Igen, ez nagyon jó kérdés. Erre a helyi építési szabályzat ad választ, tehát az önkormányzat tudja megmondani. Forduljon első körben az önkormányzathoz településképi eljárás keretében.
Tisztelt Ügyvédnő!
A társasház alapításkor figyelembe kell-e venni a helyi építési szabályzatot?
Egy hrsz-en álló ház emelet ráépítése /ill. parapetfal emeléssel padlástér beépítés/ önálló lakást szeretnénk építeni gyermekem és családja részére.A CSOK-ot akkor tudják igényelni, ha külön házszámot kapnak. Ez a Helyi építési szabályzat szerint nem lehetséges, mert a telek nagysága nem éri el a 900 m2-t.
Köszönöm szíves válaszát.
Tisztelt Szűcs Lászlóné! Igen, figyelembe kell venni a helyi építési szabályzatot.
Tisztelt Ügyvédnő!
Nemrég vásárolt, 210 m2-es családi házunkat szeretnénk majd hosszabb távon úgy felújítani, hogy abban 3 lakást, 1 üzlethelyiséget, egy 2 állásos garázst, és 2 irodahelyiséget alakítunk ki. Felmerült bennünk, hogy a végén jogilag is társasházzá alapítsuk majd.
A belterületi ingatlan jelenleg egy helyrajzi számon szerepel, a lapon ‘lakás, üzlet, garázs’ van feltüntetve.
Van-e valamilyen hivatalos, jogi teendőnk a felújítás megkezdése előtt / alatt, hogy a végén majd – amikor már elkészült a megosztás, gépészetileg is – jogilag is társasházzá alakuljunk?
Köszönöm!
Kedves András! A helyi építési szabályzatra kell figyelembe lenni, hogy majd lehet-e társasházzá alakítani, egyáltalán engedi-e az övezeti besorolás.
Tisztelt Dr. Fülöp Edina!
Adott egy családi ház, amelyben jelenleg 5 lakás van. Közös villany- és gázórákon vannak a lakások. Használati megosztási szerződés van a lakások között. Érdeklődnék, hogy a társasházzá alakulás feltétele-e, hogy a közműveket külön válasszuk a lakásokban? Illetve ha egyetértés van a tulajdonostársak között abban, hogy társasházzá akarják alakítani az ingatlant, körülbelül mennyi idő és mennyi pénz (nagyon nagyságrendileg) ezt a folyamatot végivinni?
Köszönettel, Nóra
Kedves Nóra! Küldtem önnek privát üzenetet. Várom válaszát az árajánlatom kialakítása céljából.Üdv.: Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Dr. Fülöp Edina!
Adott egy régebbi ház,ahol van használatbavételi engedély.
Mellé épített az építtető egy új házat,itt folyamatban van a használatbavételi engedély.
Osztatlan közös tulajdon.
Használati megosztás készült.
A villanyóra al van egy főmérő és két almérő.
Az építtető azt mondta,hogy valaki nevére majd át kell íratni előbb vagy utóbb az órát.
A mellettem lévő tulajdonos nem ragaszkodik hozzá.
( Én sem.)
Nem tudom,hogy a használati megosztás hogyan szabályozza a közüzemi órákat.
Rákérdeztem,hogy miért nem alapítanak társasházat
Az új ház miatt,amit mellé építettek
5 év szükséges hozzá,hogy társasházzá állapítsák
Köszönöm,ha válaszol.
Nem tudom, hogy miért pont öt év, érdekes.
Tisztelt Dr Fülöp Edina!
Nálunk is hasonló a helyzet, mint Szalkai Nóránál, közös gáz / áramhasználat. 2 szintes családi ház, 2 külön álló lakrész, nekem is az a kérdésem, hogy mennyire kell különválasztani a közműveket, ha kell egyáltalán illetve az idő és az anyagiak szintén kérdésesek.
Tisztelettel: Weinber Gábor
Kedves Gábor, javaslom ezt a bejegyzésem:
https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal elolvasni és az önkormányzatot felkeresni.
időben függ, hogy milyen dokumentumokkal rendelkeznek és a földhivatal leterheltségétől is.
Minden jót kívánok, várom jelentkezését.
Tisztelt Dr. Fülöp Edina!
Kétszintes, külön bejáratú családi házban, 2 generáció lakik. A családi háznak 1 tulajdonosa, illetve 1 haszonélvezője van, akik a ház lakói is egyben. Az energiafogyasztásnál nincsennek felszerelve almérők. Tehát jöttek a közüzemi számlák és fele-fele arányban kerültek kiegyenlítésre. A mostani rezsikedvezmény átalakítása miatt – mivel gázzal történik a fűtés – jóval a támogatott 1729m³ fölötti fogyasztás van éves szinten. Kérdésem az volna, hogy érdemes lenne-e társasházzá nyilvánítani a családi házat? Ezzel járó előnyök, hátrányok, jogilag mit von maga után? Illetve milyen dokumentumok szükségesek ehhez? Mennyi az elbírálási idő?
Köszönöm a válaszát!
Kedves Ágnes, javaslom ezt a bejegyzésem:
https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal elolvasni és az önkormányzatot felkeresni.
Minden jót kívánok, várom jelentkezését.
Tisztelt Ügyvédnō,
Érdeklődni szeretnék hogy az egy telken lévő két különálló házrészt, melyek közös áram és gáz mérőn vannak, át lehet-e alakítani társasházzá. Mindkét lakás tehermentes, de jelenleg egy tulajdonos nevén van, a rezsit megosztva fizetik. Köszönöm.
Adorján Ágnes
Helyi építési szabályzat, ami megmondja.
https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal kérem elolvasni és az önkormányzatot felkeresni.
Tisztelt Ügyvédnő.
A családi házunk a legutolsó felújításkor úgy lett kialakítva, hogy egy úm. kétgenerációs ház legyen. Teljesen külön bejáratokkal. Minden funkció ami egy lakásban megtalálható teljesen külön van. Egyedül a gáz és a villanyóra közös.
Lehetséges-e ezt az épületet társasházzá minősíttetni?
A tulajdoni hányad 4/12-d a nejemé és az enyém. 8/12-d a szülőké . Itt is szeretnénk változást, a teljes ház a nevemre kerülne, természetesen haszonélvezeti joggal a szülőknek.
Köszönöm
https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal javaslom elolvasni és az önkormányzatot felkeresni, hogy lehetséges-e, ez az első lépés, ha nincs használatbavételi engedélyük.
Üdvözlöm! Bp. 21. kerületben van egy nagy házunk ami korábban több lakásból állt. mindegyik külön villanyórával rendelkezik,a vízóra közös csak almérők vannak.Az egyik lakásnak saját gázórája, a másik négynek egy közös órája van mert közös fűtésrendszere . A háznak 1/1 tulajdonosa vagyok és a gyerekek nagyszülők stb. lakják a lakrészeket. Nem szeretnénk több gázórát beköttetni , de a mostani rezsi emelkedés miatt túl lépnénk a fogyasztást így kifizethetetlen lenne az egy mérőn négy lakás üzemelése.Ha erre megoldás lehet a társasház vagy bármi más megoldás örömmel venném az előzetes valamint később a hivatalos segítségét is.
https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal javaslom elolvasni és az önkormányzatot felkeresni.
Ha lehetséges, szívesen állok rendelkezésére.
Tisztelt Ügyvédnő !
Van egy 4 lakásos családi házunk amit szeretnénk társasházzá átminősíteni. Az a problémánk hogy a 45 évvel ezelőtti használatba vételi engedélyen csak két lakás szerepel és az után következő években lett a tetőtérből még két lakás kialakítva. Megoldható -e 4 lakásos társasházzá változtatása az ingatlannak ?
Köszönettel: Maklári Ákos
Kedves Ákos! Hatósági bizonyítványra lesz szükség, ha lehetséges társasházzá alakulni.
https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal Ezt kérem elolvasni és az önkormányzatot felkeresni.
Tisztelt Ügyvédnő!
Idén tavasszal fiammal közösen vásároltunk egy két generációs, két lakással rendelkező családi házat. Az épület egy hrsz-n van, egy épület két lakással. A lakások külön bejáratúak, önálló vizesblokkal, villanyórával, de közös gázórával rendelkeznek.
Kérdésem, hogy a fentiek alapján van-e lehetőség az ingatlan társasházzá alakítására?
Amennyiben igen, az ügy intézése végett szeretnék Önnel kapcsolatba lépni.
Üdvözlettel Dulai Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna, javaslom ezt a bejegyzésem https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal elolvasni és az önkormányzatot felkeresni.
Minden jót kívánok, várom jelentkezését.
Tisztelt Ügyvédnő!
2 éve vásároltunk a lányomékkal egy 2 generációs családi házat. A lányom és férje a tulajdonos ,mi a szülők haszonélvezeti joggal rendelkezünk. Most a rezsicsökkentés eltörlése kapcsán felmerült hogy társasházzá nyilvánítással jelentősen csökkenne a számlánk. Egy mérőóra van mindenre.(gáz,villany). Kérdésem hogy lehet-e és mi ennek a menete?
Köszönettel D Andrea
Kedves Andrea, javaslom ezt a bejegyzésem:
https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal elolvasni és az önkormányzatot felkeresni.
Minden jót kívánok.
Tisztelt Ügyvédnő!
Kétlakásos családi házban lakunk. A ház a fiunké, a szülőknek pedig haszonélvezeti joga van. Mind a gázt, mind a villanyt egy mérő méri és megegyezés szerint osztjuk a két család között a rezsi költségeket. Gulyás miniszter úr azt mondta, javasolja a társasházzá alakulást annak érdekében, hogy a külön-külön megkapjuk a kedvezményeket.
Kérdezem, jelen esetben van-e erre lehetőség?
Üdvözlettel
Viszt Éva
Kedves Éva, javaslom ezt a bejegyzésem https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal elolvasni és az önkormányzatot felkeresni.
minden jót kívánok.
Tisztelt Ügyvédnő!
Az alábbiakban kérném a tanácsát:
Adott egy családi ház amelynek 2 külön lakrésze van, a kertben egy garázzsal plusz 2 fészerrel.
Egyetlen villanyóra van a 2 lakásra, amit a 2 lakásban élő két testvér szóbeli megosztás alapján rendesen fizet, de a mostani rezsitámogatásból durván kiesnek.
A villanyszerelő nem volt meggyőző hogy az almérő felszerelésével számlaszinten is megosztható a fogyasztás, illetve szerinte egy hrsz-re csak egy beállást épít ki a szolgáltató MVM
Inkább a társasházzá alakulást javasolta. Gondolom azért, mert a törvény jelenleg azt mondja, hogy albetétenként jár a támogatás ebben az esetben, azaz gyakorlatilag nem is kell az egy villanyórából kettőt csinálni. (Természetesen az lenne az egészséges hogy a gázhoz hasonlóan a villany is külön legyen mérve, de ez a két hete kiadott törvény semmi felkészülést nem hagyott az eddig „kényelmes és testvéri megállapodáson alapuló egy számla” fizikai megosztására.)
Mi erről a véleménye? Lehetséges?
Köszönöm.
Kedves Tibor!
Ajánlom figyelmébe az alábbi bejegyzésem:
https://drfulopedina.hu/blog-ingatlanugyekrol/rezsicsokkentes-tarsashazalapitassal
Tisztelt Ügyvédnő!
Szeretném megkérdezni, hogy egy telken felépült osztatlan közös tulajdonban lévő ,az ingatlan nyilvántartásban 2 lakóház és 1 db garázsként feltüntetett, építményekre lehet-e társasházat alapítani. A két lakóépület és a garázs önálló használatbavételi engedéllyel rendelkezik (nem egy időben épültek). A garázs a két lakóépületet összeköti.
üdvözlettel: Dobó Éva
Tisztelt Hölgyem!
Igen, az elmondottak alapján lehet. Ha aktuális, akkor forduljon hozzám bizalommal. Üdv.: Fülöp Edina
Tisztelt Ügyvédnő!
Egy már régi építésű társasházon belül szeretnénk vásárolni egy nagyobb lakást, amit gyermekeinknek külön két kisebb lakásként szeretnénk felújítani.
Szeretném, ha nem csak fizikailag, hanem jogilag is megosztásra kerülne az ingatlan, külön hrsz-re, külön mérőórák, stb. Nem ügyvédi megosztásban gondolkodom.
Mi ennek a folyamata? A társasháznak ehhez hozzá kell járulnia? Önkormányzatnál kell elkezdeni utánajárnom, vagy alapító okirat módosítás kell? Ha utóbbi, akkor minden lakó beleegyezése szükséges?
Előre is köszönöm,
Anna
Kedves Anna!
Igen, a társasháznak hozzá kell járulnia, mivel alapító okirat módosítás szükséges. Egyszerű szótöbbség elégséges. Érdemes megnézni a helyi építési szabályzatzot, hogy azon a részen lehetséges-e egyáltalán.