Haszonélvezeti jog megváltási mértéke
Nagyon sokszor előfordul, hogy a tulajdonos el szeretné adni a lakását, mikor a tulajdoni lapot Takarnet rendszeren lekérjük, akkor látható, hogy haszonélvezője is van az ingatlannak. Ilyenkor rögtön felmerül, hogy mennyiért tudna megválni a haszonélvezőtől….
Mi az a haszonélvezeti jog?
A választ a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, vagyis a Ptk. 5:147. § határozza meg. A haszonélvező az ingatlant általában használja, vagy ha nem ő, akkor kiadja albérletbe és minden hónapban a bérleti díjat beszedi.
Bár haszonélvezettel terhelten is lehet lakást vásárolni, de nem mindegy, hogy a vásárlást követően birtokba tudjuk-e venni a lakást, be tudunk-e költözni, vagy a haszonélvezeti jogosult a haszonélvezet időtartama alatt, esetleg holtig tartó haszonélvezet esetén- halálának napjáig használja az ingatlant. Cégek számára is alapítható haszonélvezeti jog, ebben az esetben maximum 50 évig áll fenn.
A haszonélvezeti jog megszűnik tehát a haszonélvezeti jog jogosultjának halálával, vagy a határozott idő elteltével. A jogosult azonban le is mondhat jogáról ellenérték fejében vagy ingyenesen.
Nagyon sok esetben ingyenesen mond le, hiszen a családban megbeszélik egymás között a családtagok az ügyletet, de az is előfordul, hogy a haszonélvező ellenérték fejében mond le, ebben az esetben beszélhetünk a haszonélvezeti jog megváltásáról.
Megváltás esetén mennyit kell fizetni a haszonélvezőnek? Mennyi a haszonélvezeti jog értéke?
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény alapján a vagyoni értékű jog 1 évi értékét tudjuk kiszámítani először, mely nem más, mint a haszonélvezettel terhelt dolognak – a terhekkel nem csökkentett – forgalmi értékének az egyhuszad része. Az egyévi értéket pedig meg kell szorozni annyival, ahány évre alapították a haszonélvezeti jogot határozott idő esetében, mely azonban nem érheti el az egyévi érték 20-szorosát.
A természetes személyek holtig tartó haszonélvezete esetére a törvény eltérően határozza meg a haszonélvezeti jog értékének a maximumát.
A törvény 72. § (2) bekezdése kimondja, hogy a természetes személyek számára kikötött haszonélvezet, használat joga esetén az egyévi mértéknek az alábbi életkor szerinti többszörösét nem haladhatja meg:
– 25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,
– 25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,
– 51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,
– 65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese.
Ez alapján tehát például:
Az Ingatlant 30 millió forintért szeretné az eladó értékesíteni.
Az Ingatlanon holtig tartó haszonélvezeti joga van egy 55 éves anyukának, aki szeretné, ha a haszonélvezeti jog ellenértékét a Vevő neki utalná.
Ebben az esetben a számítás az alábbi:
30.000.000/20×6=9.000.000, azaz kilencmillió forint illeti meg az édesanyát.
Ha tudjuk hány éves a haszonélvező, akkor fentiek alapján könnyen kiszámíthatjuk, hogy a vételárból hány forint illeti meg a haszonélvezőt.
Mi történik, ha a holtig tartó haszonélvezet több jogosultat illet?
Az illetéktörvény 72. § (2) bekezdésének c) pontja alapján:
Ebben az esetben két dolog lehetséges:
- ha a haszonélvezet tartama több egyidejűleg jogosult személy élettartamától függ, de úgy történt a meghatározás, hogy a haszonélvezet megszűnik, ha a jogosultak közül bármelyik meghal- megváltás esetén a haszonélvezet értékénél a legidősebb személy életkora alapján kell kiszámítani azt, hogy mennyi a haszonélvezet értéke.
- ha a haszonélvezet akkor szűnik meg, amikor a legutolsó személy meghal, akkor a haszonélvezet értékénél a legfiatalabb ember életkorát kell figyelembe venni és a fenti számítást elvégezni.
Ebben az esetben a megváltáskor ki mennyit kap?
A kapott összeget az egyes haszonélvezők között olyan arányban kell megosztani, mint amilyen arányt az életkoruk szerint számított vagyoni értékű jog értéke ezek együttes értékében képvisel.
Az ingatlan adás-vételi szerződés elkészítéséhez ügyvéd szükséges. Ha Ön haszonélvező tájékozódjon a lehetőségeiről, illetve eladáskor is vegye igénybe ügyvéd segítségét.
Tisztelettel:
dr. Fülöp Edina
ügyvéd
06303631727
edina.fulop@avocat.hu, drfulopedina@gmail.com
Kövessen a facebookon is:
https://www.facebook.com/drfulopedinaugyved/
Tisztelt Ügyvédnő!
Édesanyám haszonélvezettel rendelkezik lakásunkon. Nejem és én vagyunk a tulajdonosok. A lakáson lakáshitel volt, de azt kölcsönkért pénzből kifizettük. A kölcsönkért összeget pénzkölcsönadási szerződésbe foglaltuk, azzal a megjegyzéssel, hogy a pénzösszeg kölcsönkérésének célja a lakás hitelének kifizetése.
Most meg szeretnénk vásárolni Édesanyám haszonélvezetét. Az érdekelne, hogy az ingatlanbecslő által meghatározott összegből levonható – e a lakáshitelre kölcsönkért összeg, amely pénzkölcsönadási szerződésbe van foglalva.
Válaszát köszönöm!
Tisztelettel
Sz.L.
Tisztelt Sz.L.! Ha jól értem, akkor édesanyja adott Önöknek kölcsön, hogy fizessék a lakáshitelt. Ebben az esetben tartoznak a kölcsön összegével és a haszonélvezet megváltásának az összegével. Ha nem értem jól és mástól kértek kölcsön, akkor annak a valakinek fizessék ki a kölcsön összegét, valamint az édesanyjának a haszonélvezeti jog megváltásának ellenértékét, ha az édesanyja pénz ellenében mond le a haszonélvezetről. Ha nem erre gondolt, akkor keressen email útján: drfulopedina@gmail.com
Tisztelt Ügyvédnő!
A férjem elhunyt, az ingatlan az ő nevén volt, habár közösen építettük. A hagyatéki eljáráskor kértem a felét, mint házastársi közös vagyon, a másik felét 25-25 %ban a közös gyermekünk és a férjem előző házasságából született gyermek örökölte az én haszonélvezeti jogommal. Eladáskor tarthatok-e igényt a haszonélvezeti jog ellenértékére, illetve, ha szeretném a részüket kivásárolni, hogy majdan egyszerűbben értékesíthető legyen az ingatlan, a haszonélvezeti jog értékével csökkenthető-e a tulajdonrészükért felkínált összeg? Valamint, ha érték növelő beruházást(napelem) szeretnék eszközölni, szükséges-e a hozzájárulások, valamint kötelesek-e beszállni a finanszírozásba? Válaszát köszönöm Sz. L.
Kedves Hölgyem!
Eladáskor tarthat igényt a haszonélvezeti jog ellenértékére. Ha megvásárolja a részüket, igen, csökkentheti, tulajdonképpen a vételárat szabadon tudják önök meghatározni.
Önök közös tulajdonban vannak, közösen tudnak az ingatlannal rendelkezni és meghatározni is, hogy milyen beruházásokat eszközölnek. Üdv.: Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
Meghalt a testvérem, aki Édesanyánkkal lakott egy családi házban. Testvérem mint tulajdonos, Édesanyám mint haszonélvező. Testvérem két lánya örökli a házat. Szeretnék eladni, Édesanyám eladná nekik a haszonélvezeti jogát. Van e rá mód, ha igen, hogyan kell kiszámítani a haszonélvezeti jog értékét és ő milyen módon juthat hozzá? A ház kb 6 millió Ft-ot ér.
Válaszát köszönöm!
Tisztelettel: P.János
Tisztelt Pohnert János!
A haszonélvezeti jog értékét a ház értéke és az édesanyja életkora határozza meg. A bejegyzésben erre konkrét példát is talál, ami alapján Ön is ki tudja számolni, ha mégsem, akkor írja meg az édesanyja életkorát és – jogászként magamat megerőltetve 🙂 – kiszámolom…Üdv.: Fülöp Edina ügyvéd, ingatlanforgalmi szakjogász
Tisztelt ügyvédnő!
Ketten a testvéremmel örököltünk egy ingatlant amit el szeretnénk adni viszont a nagymama haszonélvezete van rajta aki 74 éves! Az ingatlan értéke 22M Ft!
Mennyit ér a haszonélvezeti joga?
Az eladáshoz kell az ő beleegyezése?
Köszönöm
Kedves Gábor! A haszonélvezőnek nem kell beleegyeznie, de akkor az történik, hogy a tulajdonosok változnak, a haszonélvező pedig továbbra is gyakorolja a haszonélvezetből lakó jogait, pl. továbbra is benne lakik a lakásban. A haszonélvező lemondhat a haszonélvezeti jogáról ingyenesen vagy pénzért, akár az adás-vételi szerződés megkötésével egyidejűleg vagy korábban. Mindenképpen ügyvédi közreműködésre van szükség.
Az Ön által megadott árral számolva a haszonélvező haszonélvezeti jogának értéke: 4.400.000,- Ft. Természetesen más összegben is megállapodhatnak.
Üdvözlettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő
A férjemmel elválunk van egy 23M Ft értékű ingatlan amelynek a tulajdonosa a férjem vérszerinti lányáé és ami haszonélvezeti jogunk van. A házat szeretnénk eladni, ha sikerül, válásunk után kérhetem a haszonélvezet megváltását vagy ezt a váláskor kell kérnem, maradhatok tovább az ingatlanba még el nem tudjuk adni. Válás beadása előtt kell-e erről nyilatkozatot írni ügyvéd előtt mert a lányával nem felhőtlen a viszonyunk
Előre is köszönőm válaszát
Tisztelt Hölgyem! Az ingatlanban addig maradhat, amíg a haszonélvezete van az ingatlanon. A házassági vagyonközösségnek nem része az ingatlan, ha nem tulajdonosok…egyáltalán a tulajdonos el fogja adni? Eladáskor a haszonélvezeti jog ellenértékét mindenképpen kérheti. Üdv.: Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő
Van egy lakás holtig tartó haszonélvezeti joggal 8 örökös, tulaj
Két tulajdonosnak adóssága van árverések a lakást
Kérdésem,hogy ebben az esetben ha idegen venne meg a lakást az be költözhetne?
Mint haszonélvezeti ezt nem engedném
Mit tudok tenni
Mit jelent az elővasarlasi jog
Ha élek ezzel akkor is kifeszített árverésre a végrehajtó ha élek az elovasarlasi jogunkkal mint tulajdonos a gyermekeim és én mint holtig tartó haszonelvezo
Nagyon szépen köszönöm
Kedves Renáta!
Ha a teljes lakáson holtig tartó haszonélvezeti jog van és az nem is törlődik az árverezés után, akkor a haszonélvező jogosult a lakásban lakni és az új tulajdonos nem tud beköltözni. Az elővásárlási jog ebben az esetben az árverezés alatt teljesülhet, ha a társtulajdonos tartja a licitetet. Ehhez be kell jelentkezni a végrehajtóhoz.
Tisztelt Ügyvédnő,
Hogyan kell kiszámolni a haszonélvezeteket ha egy ingatlant szeretnénk értékesíteni ami 51Mft értékű, 2 haszonélvezővel és 2 tulajdonossal. Az első haszonélvező (84 esztendős) és a fél ingatlanon rendelkezik, míg a másik (63 esztendő) és az egész ingatlanon rendelkezik haszonélvezettel.
Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Uram, sajnos nem tudom megmondani, ahhoz látni kellene a tulajdoni lapot, a haszonélvezők viszonyát. Üdvözlettel: Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
Svájci frank alapú jelzálog hitel vettünk fel közösen,férjem 2011-ben
meghalt,igy tehát özvegyi jog van bejegyezve a tulajdonlapra mig gyermekem 1/1.tulajdonos /örökös/
A bank által elárverezték a házunkat most kellene kiköltözni,de nem tudom hová?
A végrehajtó azt mondta,hogy a haszonélvezetem automatikusan meg
szűnik az árverést követően…
Milyen jogaim vannak még?
Előre is köszönöm a válaszát
Kedves Edit! A haszonélvezet a végrehajtási eljárás során automatikusan nem szűnik meg. Tisztelettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Üdvözlöm ügyvédnő!van egy lakásom ami a kiskorú gyerekem nevén van de viszont a nagymama holtig tartó élvezete van 65 éves ..menyi pénzt kellene neki adni ha a lakást 4milliora értékeltette de viszont 7 millióért szeretné eladni a házat de 4milliot akar be írni a szerződésbe.
Kedves Katalin! Tilos mást írni a szerződésbe, mint amennyi a valós ár, mert az büntetőjogi aspektust vonhat maga után.
Most akkor mennyi a valós eladási ára?
Tisztelt Ügyvédnő!
Egy ingatlant szeretnék megvásárolni, bonyolult a szituáció, ebben kérném a segítségét. Az ingatlannak 3 tulajdonosa van, 17/24 részben egy 93éves idős néni, 3/24 részben a lánya, illetve a fennmaradó 4/24 részben egy, nem a családhoz tartozó illető. A néninek a tulajdoni lap szerint a lánya 3/24 részén holtig tartó haszonélvezeti joga és özvegyi joga van. A néni nincs hivatalosan gyámság alá vonva, de a lánya elmondása szerint erősen demens (időnként a saját lányát sem ismeri fel), ágyban fekvő, egy szociális otthonban ápolják évek óta. A lánya ügyvédje nemrégiben ajándékozási szerződést készített, amit be is adott a földhivatalba, így vélhetően a 17/24 is a lányához kerül, amint az a kiszabott illetéket befizeti. (azt nem kommentálnám, hogy egy demens néni hogyan tud felelősen aláírni egy ajándékozási szerződést, ez nem vall etikus ügyvédi viselkedésre).
A kérdéseim a következők: amennyiben ez az ajándékozás valóban megvalósult (bejegyzik a földhivatalban), én pedig megvenném a néni lányától és a másik tulajdonostól, akkor az idős néni haszonélvezetétől hogyan tudok megszabadulni? Mert gondolom megváltani nem tudom, hiszen egy demens néni hogyan tudna beleegyezni a megváltásba? A helyzetet színezi, hogy az ingatlanon rengeteg adósság van, egy része az egész ingatlanra terhelt jelzáloghitel, a másik része csak az idős néni 17/24-ére terhelt folyószámlahitel, mindkét adósság már a követeléskezelő cégnél tart. Ezért is fontos a néni lánya számára, hogy minél hamarabb eladja az ingatlant. Amennyiben úgy döntök, hogy megveszem az ingatlant haszonélvezettel, akkor megtehetem a néni engedélye nélkül, hogy a telken álló életveszélyes állapotú ingatlant lebontom (tető beszakadva, falak omladoznak)?
Ha a lánya nem fizeti be az ajándékozás kapcsán kirótt illetéket, akkor nem jön létre az ajándékozás? Ilyen esetben gondolom hivatalos gyámság alá helyezés megoldhatja a problémánkat, a néni nevében eljáró gyám eladhatja az ingatlant, illetve a gyámhivatal a haszonélvezeti jog kérdését is el tudja intézni az eladással együtt?
Válaszát előre is tisztelettel megköszönöm!
Kedves Mónika! Ez valóban nem egyszerű helyzet. Tanácsadás keretében szívesen állok rendelkezésére, ahol a tulajdoni lap megtekintése mellett meg tudjuk beszélni az Ön lehetőségeit is. Időpontot az alábbi telefonszámon kérhet: 06-30-363-1727, Köszönöm megértését. Üdvözlettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
Szeretném megkérdezni hogy kell-e személyi jövedelemadót fizetni a lányomnak az ingatlan eladása után, ha az 1994-ben került a tulajdonába az önkormányzattól történt adásvétel útján, az anyósomnak pedíg holtigtartó haszonélvezeti joga volt az ingatlanon, aki 2017-ben elhunyt.
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Erzsébet, a lányának nem kell személyi jövedelemadót fizetnie. Üdvözlettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Kedves Ugyvedno,
Nagynenemnek van haszonelvezeti joga a lakasomhoz ami KB. 32Milliot er.
O 84 eves de gyamsag alla hejeztem mivel nem lakom otthon es beengedett egy roma csaladot akit nagyon nehezen sikerult kitenni. Egyedul nem tud elni es igy sikerult. Mar 3 eve eg privat otthonban van amiert szinten en fizetem 50% at. Ha el adom a lakast es O mar gyamsag allatt van akkor is kell fizetnem neki ezt az osszeget ? ( 6,400,000 ? )
Mivel on szantambol segitettem neki 22 eve fizetni a kozoskoltseget ami
havi atlag 15,000ft. Szeretnem tanacsat , es talan ha feltudnam ont hivni segitsegert ?
Elore is koszonom,
Sajnos nem tudom ide mit lehet irni, ??
Kedves Mária, fel tud hívni, igen, illetve tanácsadáson is szívesen látom Önt a lehetőségek megbeszélése céljából. Üdv.: dr. Fülöp Edina ügvéd
T. Ügyvédnő!
Meghalt az élettársam két hónapja, nekem van holtigtartó haszonélvezeti jogom a közösen lakott társasházi lakásra. Az örökségátadó tárgyalás-végzés még nem történt meg. Az örökös messze lakik. Időközben a társasház közgyűlést hívott össze. Ki képviselheti ilyen esetben az elhalt tulajdonost? ( a törvényben nem találtam rá megoldást…).
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm
Bakos László Veszprém
Tisztelt Bakos László! Az öröklés tulajdonképpen a halállal következik be, tehát a közgyűlésen az új tulajdonos jelenthet meg, nem az elhunyt tulajdonost képviseli, hanem új tulajdonosként lép fel. Ez persze nem ilyen egyszerű, hiszen hiába áll be a törvény erejénél fogva az öröklés, azt igazolni is kell. „Bizonyítani” az új tulajdonos személyét a végrendelettel, vagy a rokoni kapcsolat igazolásával lehet. Üdvözlettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
T Ugyvédno
A kérdésem a kovetkezo lenne. élettarsi viszonyban nem bejegyzett élek a parommal 4 éve az o lakasaban ide be is vagyok jelentve ez az allando lakcimem. Nekem is és neki is van egy-egy lanyunk de ok kulon élnek tolunk. Nekem mar nincs lakasom, mert az ingatlant eladtuk. Ha a parom elobb elhunynamint én milyen papirt lehetne késziteni, hogy az én lakhatasom tovabbra is biztositva legyen ebben az ingatlanban. illetve kell e illetéket fizetni barmilyen papir eseten és mennyit?
koszonom a visszajelzeset
Tisztelt Hölgyem, tudnak haszonélvezetet alapítani az ön számára, vagy tudják rendezni a tulajdoni viszonyokat is. Mindkét esetben a megállapodásukat írásba kell foglalni, ügyvéd szükséges hozzá és a földhivatalba be kell nyújtani. Üdv.: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnö
Azt szeretném kérdezni hogy a lakásomat sajnos elárverezik é édesanyámnak van rajt haszonélvezete.Azt szeretném tudni hogy mennyiért lehet eladni ha lehetséges
Kedves Uram,
A haszonélvezet értékét az édesanyja életkora és a lakás értéke határozza meg. Mivel egyik információ sem áll rendelkezésemre, ezért ennyit tudok csak segíteni. A bejegyzésem alapján azonban ön is ki tudja számolni.
Üdv.
Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
Elhunyt édesapám feleségének haszonélvezete van az örökölt házra. A hagyatéki tárgyaláson elhangzott, hogy beleegyezik az eladásba és a haszonélvezeti jog megváltásába. Az egyik kérdésem, hogy ilyenkor az ingatlan adó- és értékbizonyítvány szerinti értékéből kell kiindulni, vagy az ettől esetleg eltérő valós vételárból?
A néni idős, és nagyon kiszámíthatatlan. Sajnos a hagyatéki végzésben nem szerepel az említett beleegyezése. Ugye jól gondolom, hogy így ezt bármikor visszavonhatja?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Kedves Szilvia, a haszonélvezetnek van egy értéke, de attól a felek megállapodása alapján el lehet térni. Az adó- és értékbizonyítvány megfelelő kiindulópont az érték kiszámításához.
Tisztelt Ügyvédnő,
nekem olyan kérdésem lenne, ha én és a párom vagyunk a tulajdonosok és az anyósom csak a párom felének a haszonélvezője, és mondjuk a halála előtt el szeretnénk adni az ingatlant, mert mondjuk elköltöznénk oda, ahová őt már nem vinnénk magunkkal, akkor a kiszámolt összegnek a felét kell kifizetni neki, vagy akkor is a huszad rész jelen esetben 4 szeresét (életkor szerint)? Ő holtig tartó haszonélvezettel bír.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Cs. Vivien
Kedves Vivien, a haszonélvezet értékét nemcsak az életkor, hanem az ingatlan értéke is meghatározza. A törvényben meghatározott értéktől megegyezéssel el lehet térni. Üdvözlettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Kedves Ügyvédnő!
Édesapámnak haszonélvezete van egy ingatlanon ahol a testvére a tulajdonos.
Szeretné eladni a haszonélvezetét. Kötelezhető-e rá a tulajdonos, hogy ezt megvásárolja?
Kedves Alexa, nem kötelezhető, viszont ebben az esetben úgy érzem célszerű a haszonélvezetet megváltani, a jó testvéri viszony megőrzése érdekében. Üdvözlettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
T.Ügyvédnő.Fiam nevén tulajdonába lévő erdőn az én haszonélvezetel kártalanítási eljárásnál, én is kérhete külön kártérìtést vagy a megítélt öszegen kell osztoznunk amit ő kap mert ő a tulajdonos .
Tisztelt Hölgyem! A kártalanítási eljárás során a megítélt összegből kiszámolják, hogy mennyi jár Önnek.
Tisztelettel: dr. Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
Édesapám el akarja adni azt a házat, amiben ő 1/2, a testvérem és én pedig 1/4-1/4 arányban vagyunk tulajdonosok, azzal, hogy a kettőnk részét apánk holtig tartó haszonélvezeti joga terheli.
A vételárból viszont úgy osztozna, hogy megkapja egyrészt a teljes vételár felét, utána még plusz a haszonélvezeti jog kiszámított értékét. Szerintem ez olyan mintha mi fizetnénk neki ki a haszonelvezetet nem a vevő, teljesen logikátlan. Helyesen számolt? Köszönettel: Nagy László
Tisztelt Nagy László, a fél vételár valóban megilleti az édesapját, valamint a vételárból a fél részre eső haszonélvezeti jog ellenértéke is megilleti. Tisztelettel: Dr. Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
A Férjem 1/1 tulajdonos egy ingatlanon amelyen két haszonélvező van. A Férjem szeretné értékesíteni az ingatlant amihez az egyik haszonélvező hozzá is járulna a kivásárlással, de a második haszonélvező sajnos nem. Kérdésem az lenne hogy jogilag közelezhető-e a második haszonélvező az eladásra?amennyiben igen kérhet-e a törvényben meghatározott összegnél többet? Köszönettel:T
Tisztelt Hölgyem!
A haszonélvező -amennyiben nem járul hozzá az eladáshoz- haszonélvezeti joga továbbra is fennmarad. Elképzelhető, hogy haszonélvezettel terhelten is el tudja adni a férje…nem kötelezhető sajnos arra, hogy a haszonélvezeti jogról lemondjon. Az ár szabad megállapodás tárgya. Üdvözlettel Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
2013-ban elhunyt a férjem,az ingatlanon csak özvegyi haszonélvezeti jogot örököltem.Az örökös a fiam lett.Az ingatlan deviza hitellel terhelt,ahol én adóstársként szerepelek.Az ingatlant a bank árverezni akarja,azt mondták,hogy ezzel megszünik a haszonélvezeti jogom,amit a bank nem köteles kifizetni,el kell hagynom az ingatlant.Az árverezésnél esetlegesen fennmaradó tartozást a nyugdíjamból akarják vonni. szeretném megkérdezni,hogy ilyen esetben mi lehet a megoldás? A fiammal nagyon megromlott a viszonyom,annyira hogy távoltartási engedélyt kellett kérnem.Az ingatlant el lehetne adni,amibe ő nem egyezik bele,mondván,vigye el a bank,te meg fizetni fogsz életed végéig.Tudna e Ön ez esetben segíteni,megoldást találni?Ilyen esetben eladható e a haszonélvezeti jog?
Kedves Magdolna, a haszonélvezeti jog árverezést követően is megmarad az ingatlanon. Mióta beszéltünk van újabb fejlemény?
Tisztelt Ügyvédnő! Két gyermekem, a férjem halála után örökölt 2-2 ha szántóföldet, melyen haszonélvezeti jogom van. Egy kerékpárút kiépítése során tudtam meg, hogy ezt a földet eladták az alábbiak szerint: 1/4 + 1/4 rész az örökösöké, 2/4 rész a vásárlóé. Öröklés: 2009.04.08. vétel: 2017.10.02. Nem kérték a beleegyezésem és nem derült volna ki, ha nincs ez a kerékpárúti kisajátítás. Kérhetem-e még az élvezeti jog megváltását?
Válaszát tisztelettel várva.
Tisztelt Bordás Mihályné! Feltételezem, hogy a haszonélvezeti joga továbbra is az egész ingatlanon fennáll, aminek értelmében ön hasznosíthatja az ingatlant. A haszonélvezet megváltását kezdeményezni tudja, de nem kötelező a tulajdonosoknak megváltania. Tisztelettel: Dr. Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő! Egy haszonélvezettel terhelt ingatlant szeretnék megvásárolni. Illetéket hogyan kell fizetni? Eladó 90 pluszos. Az ingatlan piaci értéke, vagy az eladási ár határozza meg az illeték alapját? Nagyon szépen köszönöm, Magos Katalin
Kedves Katalin, az illetéket a vételár határozza meg. Ha ez nem „közelít” a piaci árhoz, akkor előfordulhat, hogy az adóhatóság helyszíni szemlét tart. Üdvözlettel Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő! Egy haszonélvezettel terhelt ingatlant szeretnék megvásárolni Ingatlan árverésen.79 éves hölgynek van bejegyezve haszonélvezeti jog mellyel utóbbi 10 évben nem él az ingatlan lakatlan, közművek kiiktatva gondolom tartozás miatt. Mit tudok tenni ha megveszem az ingatlant de haszonélvezői nem megy vele a kiváltása vagy irreális összeget szeretne. Bejegyezhetek e az adasvetelkir megegy haszonélvezői úgy legalább a kőzművejet tudnám rendezni és beköltözni. Esetlegesen elég ehhez a tulaj vagy kell a jelenlegi haszonélvezői hozzájárulása. Válaszát elöre is köszönöm.
Kedves Norbert! Azt kell szem előtt tartani, hogy a haszonélvező bármikor újra élhet a haszonélvezeti jogával, akár bérbe is adhatja az ingatlant. Ha nem mond le a haszonélvezeti jogáról, akkor nem lehet úgymond kényszeríteni rá. Üdvözlettel: Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!Lakásvásárlásnál édesanyám a vevő, én a haszonélvező, ebben az esetben, hogy alakul az illeték?
Kedves Uram! A haszonélvezeti jog értékét megállapítja a törvény alapján a NAV és úgy szabja ki az illetéket, valamint az ön része után is kiszabja a 4 %- os illetéket.
Tisztelt Ügyvédnő!!!
31éves vagyok.Az ingatlan 6millió értékű.A fél ház az enyém a másik fele másé.De a másik felén az én holtigtartó haszonélvezeti jogom van de én megszeretném venni a másiktól a tulajdon jogot akkor mennyit kellene fizetnem?köszönöm
Kedves Edit!
A fél tulajdonon fennálló haszonélvezet értéke 1.200.000,- FT, tehát 1.800.000,- FT-ot kellene fizetnie.
Tisztelt Ügyvédnő!
A tanácsát kérem. Van egy ~30 millió forint értékű ingatlan. 2 tulajdonossal. Az egyik a magynéném (68 éves), a másik én vagyok. Viszont az én részemen van neki holtig tartó haszonélvezeti joga. Ennek a jognak a kifizetése csak akkor lehetséges, ha ő is beleegyezik? Sajnos nem fog… Ugyanis lenne vevő a tulajdonrészemre. Haszonélvezettel terhelten, hogyan lehet kiszámolni a tulajdonrészem értékét?
Hogy kerek legyen a történet a telken 2 épület van, (a telkenek és a 2 épületnek is külön-külön hrsz.) a másiknak csak én vagyok a tulajdonosa. Aki megveszi tőlem, megvenné a másik házban lévő tulajdonjogomat is.
Köszönettel:
Horváth Zoltán
Jó napot kívánok ! Azt szeretném kérdezni, hogy kérhetem-e a haszonélvezeti jogom megváltását ellenérték fejében akkor is ha az ingatlan nem kerül eladásra (az érték kiszámítását ismerem) Ha ebbe a tulajdonos nem megy bele lehet perelni nekem mint haszonélvezőnek ?
Tisztelettel
Kedves Uram!
Sajnos nincs rá lehetőség. Ha nem akarja használni, akkor nyugodtan kiadhatja béreletbe. Üdv.: Fülöp Edina ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő!
Édesanyám 2021. márciusában elhunyt. Sajnos a hagyatéki eljárás nem tudott lezárulni a másik fél miatt. Édesanyám özvegye idősek otthonában él 1,5 éve mert ellátni magát nem tudja. Ő 86 éves. Kérte a közjegyzőtől a haszonélvezeti jog megváltását. A ház értékének 15 000 000 ft -ot vettek alapul amibe mind a két fél bele egyezett. Én a régi számítási módszer alapján úgy gondoltam, mivel 86 éves amit fizetnem kell számára 3 000 000 ft. Ő nem egyezett bele 7 500 000 Ft-ot követelt tőlem. Nem tudtunk megegyezni. Most már dupla annyit követel. Teljesen kezelhetetlen. Bíroságra kényszerültem adni az ügyet. Én az ingatlan eladni nem szeretném, saját tulajdonom nincs , édesanyám után ami maradt ingatlan az egyetlen. Szeretnék beköltözni a házba. Egyedüli tulajdonos vagyok, testvérem nincs. Hozzá szeretném tenni, hogy az ingatlan külön vagyon amit édesanyám a saját pénzéből vásárol házasság kötésük előtt. Sajnos végintézkedés nem történt , kifutottunk az időből. Mi a teendő ilyen esetben? Kötelezhet a ház eladására, ha én nem szeretném? És a mai számítások szerint mennyivel kellene megváltanom az ő haszonélvezeti jogát?
Előre is köszönöm válaszát, tisztelettel Bencze Katalin
Kedves Katalin, nem kötelezheti önt, viszont beköltözhet.