Mi alapján és meddig lehet kérni a zártkerti ingatlan művelés ágának művelés alól történő átvezetését?
Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: „Inytv.”) 89/A. § (1)-(2) bekezdései alapján a tulajdonos 2016. december 31-ig kérheti az ingatlan-nyilvántartásban zártkertként nyilvántartott ingatlana (a továbbiakban: zártkerti ingatlan) művelési ágának művelés alól kivett területként történő átvezetését.
„89/A. § (1) A tulajdonos – e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározottak szerint – 2016. december 31-ig kérheti az ingatlan-nyilvántartásban zártkertként nyilvántartott ingatlana (a továbbiakban: zártkerti ingatlan) művelési ágának művelés alól kivett területként történő átvezetését.
(2) A zártkerti ingatlan művelési ágának művelés alól kivett területként történő átvezetése a zártkerti ingatlan meghatározott részére is kérhető. Ez esetben a zártkerti ingatlant meg kell osztani.”
2016. december 31. volt a határidő, de meghosszabbították, tehát 2017. december 31-ig lehet kérni.
Miért fontos, hogy ezt a lépést megtegyük?
A zártkertek a mező- és erdőgazdálkodási törvény hatálya alá tartoznak.
Ez azt jelenti, hogy eladásnál elővásárlási joggal, kifüggesztéssel és kb. hat hónapos procedúrával kell számolnunk. Ha azonban elintézzük a zártkerti ingatlan művelési ágának művelés alóli kivonását, akkor eladáskor nem kell a fent ismertetett procedúrával számolni. Fontos viszont azt is megjegyezni, hogy a kivonatás után nem igényelhető rá állami támogatás.
Az Inytv. végrehajtásáról szóló 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet, vagyis az Inyvhr. 47/A. alcíme tartalmazza a zártkerti ingatlanok művelési ágának átvezetésére vonatkozó különös szabályokat.
Az Inyvhr. 50/A. § – 50/E. §-ai tartalmazzák ezen rendelkezéseket, melyek meghatározzák azokat az eseteket, amikor a zártkerti ingatlan művelési ágának művelés alól kivett területként történő átvezetése, vagyis az ingatlan adatainak megváltoztatása lehetséges.
A művelési ág átvezetésére irányuló kérelmet az 50/A. § alapján az ingatlan fekvése helye szerinti járási hivatalnál kell benyújtani. A kérelmet egy külön formanyomtatványon kell benyújtani, mely elérhető a földhivatali portálról (www.foldhivatal.hu), valamint a Földművelésügyi Minisztérium honlapján is megtalálható. Lásd a bejegyzés végén is.
A kérelemhez főszabály szerint nem kell egyéb iratot csatolni azon eseteken kívül, ha a zártkerti ingatlan közös tulajdonban áll, mert akkor a többi tulajdonostárs hozzájáruló nyilatkozatát is csatolni kell, valamint akkor, ha a tulajdonostárs helyett meghatalmazott jár el, mert akkor pedig a meghatalmazást kell még csatolni.
Egy korábbi ügyemben hegybírói igazolást kért a földhivatal: igazolást arról, hogy a szőlőültetvény kivágásra került/nem található rajta. A hegybíró helyszíni szemle után az igazolást kiadta.
Az 50/A. § (5) bekezdése alapján a zártkerti ingatlan művelés alóli kivonására irányuló eljárás „nem mentesíti a tulajdonost a zártkerti ingatlanon fennálló építmény ingatlan-nyilvántartási feltüntetéséhez szükséges más hatósági engedélyek beszerzésének kötelezettsége alól”.
Az 50/B. § alapján zártkerti művelés alól kivett területként kell feltüntetni a művelési ágat akkor, ha a kérelem tárgya olyan ingatlan, melyen az ingatlan-nyilvántartás alapján épület nem áll, azonban az 50/C. § alapján akkor, ha épület áll rajta, akkor pedig a művelési ág: zártkerti művelés alól kivett terület, feltüntetve mellette az épület rendeltetésének jellegét.
Ha a zártkerti ingatlan meghatározott részére irányul a kérelem, akkor meg kell jelölni a kérelemben, hogy az ingatlan megosztása során kialakuló ingatlanok közül melyik ingatlan művelési ága kerüljön az előbb ismertetett megnevezéssel átvezetésre.
Mennyibe kerül mindez?
A zártkerti ingatlan művelés alóli kivonására irányuló eljárás díjmentes, a soron kívüli eljárásért azonban ingatlanonként 10.000,- forint díjat kell fizetni.
Kedves Ügyfeleim!
A zártkerti ingatlan művelés alóli kivonatására irányuló eljárás már nem kérvényezhető a földhivataltól, arra december 31-ig volt lehetőség.
Ha Ön szeretné eladni ingatlanát, vagy olyan ingatlant vásárolna, ami zártkert és művelés alól ki nem vont terület, számítania kell rá, hogy az adás-vételi eljárás hosszabb folyamat lesz, mivel a jegyzőnek ki kell függesztenie, a földbizottságnak pedig jóvá kell hagynia az adás-vételt.
Ez a folyamat hosszú, tehát hónapokat kell várni arra, hogy a döntés megszülessen. Ez pedig az eladónak rossz, mert a foglalót követően hónapokat várhat a vételárra. A Vevőnek is rossz, mert az adás-vétel megkötését követően hónapokat várhat a birtokbaadásra.
Ilyen esetben is forduljon hozzám bizalommal.
üdvözlettel:
dr. Fülöp Edina ügyvéd, ingatlanforgalmi szakjogász
06-30-363-1727
drfulopedina@gmail.com
Tisztelt Ügyvédnő!
Három zártkerti és egy külterületi ingatlanom van, a külterületit is szeretném kivonatni. Mennyibe kerül és mi a módja? Ön elvállalná-e, és ha igen, mennyiért? Mind a négy telek tehermentes- Válaszát előre is köszönöm: Kozma Kinga
Tisztelt Ügyvédnő!
Van egy 770 nm-es zártkerti ingatlanom, ami szőlő művelési ág alatt volt bejegyezve. Építési engedéllyel épült rá 2001-ben egy 20 nm-es gazdasági épület, aminek nem volt használatbavételi engedélye, így a térképen sincs fennt. Ez most intézés alatt van, folyamatban. Földhivataltól megkaptam az engedélyt más célú hasznosításra, ki is vontak 191 nm-ert, de az Építésügyi Hatóság csak abban az esetben engedélyezi a Gazdasági épület bővítését, ha a 100 % -ot kivonják.
Mindez mennyibe kerül?
Köszönöm megtisztelő válaszát, Kiss Ágnes
Kedves Ágnes! Földvédelmi járadékot kell fizetni, de nem tudom megmondani sajnos, hogy mennyibe kerül.