Ha Ön közös képviselő, akkor fontos határidőt kell figyelnie, illetve intézkednie kell.

Nézzük sorjában. nem másról lesz szó, mint a közös képviselők földhivatali regisztrálásáról, vagy másképp mondva a közös képviselők nyilvántartásba vételéről.

  1. Mi az a nyilvántartásba vételi kötelezettség közös képviselőként?
  2. Formai követelmények
  3. Tartalmi követelméányek
  4. Az eljárás díja
  5. Előnyök

 

  1. Mi az a nyilvántartásba vételi kötelezettség közös képviselőként?

Minden közös képviselőnek 2025. május 1-ig nyilvántartásba kell vetetnie magát a földhivatalnál, mert május 2-tól csak így láthatja el a társasházi képviseletet. Erről rendelkezik a társasházi törvény Tht. 55/A§ (2), 64/A§

55/A. §

(2)  A közgyűlés által megválasztott közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a közösség ügyintézését ellátó tevékenységet csak akkor láthat el, ha a tisztség keletkezésének tényét az ingatlanügyi hatóság – az erre irányuló kérelme alapján – az ingatlan-nyilvántartásba – a társasház törzslapra – bejegyezte.

 

64/A. § A közgyűlés által megválasztott közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a közösség ügyintézését ellátó tevékenységet 2025. május 1. napjáig – nyilvántartásba vételtől függetlenül – elláthatja, ha a tevékenység végzésére való jogosultságát hitelt érdemlő módon igazolja.

Sajnos a jogalkotónak annyi gondolata nem volt, hogy az éves rendes közgyűlést a törvény alapján minden évben május 31-ig kell megtartani, akkor célszerű a határidőt is arra tenni. Így vagy előbbi időpontban kell megtartani az éves rendes közgyűlést vagy csak ez a napirendi pont kell szerepeljen a közgyűlésen. Ami abból a szempontból szerencsésebb, hogy ha igazolni kell valahova a regsiztráció ellenére a közös képviseleti jogosultságot, akkor nem 10 oldalt kell fénymásolnia és hitelesíteni a közjegyzőnek.

2. A nyilvántartásba vétel formai követelményei

Közgyűlési jegyzőkönyv szükséges a nyilvántartásba vételhez, mivel a Tht. 28§ (1) bekezdés d) pontja alapján a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik a közös képviselő megválasztása, felmentése és díjazása. A jegyzőkönyv kötelező elemei között kell szerepeljen a 39§ (1) bekezdés e) pontja, továbbá alá kell írnia és hitelesítenie a (2) bekezdésben szereplő feleknek. Mindazonáltal az Inytv 35§ (2) bekezdése alapján már ügyvédi ellenjegyzés is kell a jegyzőkönyv érvényességéhez.

  1. § (1) A közgyűlés kizárólagos hatáskörében határoz: d) a közös képviselőnek a megválasztásáról, felmentéséről és díjazásáról;

 

  1. § *  (1) A közgyűlésről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelynek tartalmaznia kell különösen:
  2. e) a közgyűlés által meghozott határozatokat szó szerint és a szavazás eredményére vonatkozó adatokat.

(2) A jegyzőkönyvet a közgyűlés levezető elnöke és a jegyzőkönyvvezető írja alá, és azt a közgyűlésen erre megválasztott két tulajdonostárs hitelesíti.

Inytv. 35§ (2) *  A belföldön kiállított magánokirat bejegyzés alapjául csak akkor szolgálhat, ha kitűnik belőle a keltezés helye és ideje, az okiratot ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos ellenjegyzéssel látta el, valamint az okiratban az ügyletkötő félnek, a fél képviselőjének személye nyilvánvalóan beazonosítható,

3. A nyilvántartásTartalmi követelmények

  • A társasházközösség nevét, és a társasházi törzslap helyrajzi számát
  • A természetes személy közös képviselő nevét és lakcímét
  • A nem természetes személy közös képviselő megnevezését, székhelyét, cégjegyzékszámát, email címét és telefonszámát
  • A tisztség keletkezésének és megszűnésének időpontját, illetve utóbbi helyett azt, ha határozatlan időre került megválasztásra
  • A társasházközösség bejegyzési engedélyét

 

4. Eljárás költsége 

Nincs díja az ingatlan nyilvántartási eljárásnak az alábbiak alapján:

Az illetékekről 1990. évi XCIII. törvény

Közteherfizetési kötelezettség alá nem eső eljárások és igazgatási jellegű szolgáltatások:

2. melléklet 21. pont társasház esetén a közösség ügyintézését ellátó közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke adatainak bejegyzésére, törlésére, megváltozására.

5. Miért lesz jó, ha nyilvántartásba veszik a közös képviselőket?

A múlt hónapban egy kocsibeállóval kapcsolatos adás-vételnél a társasházi tulajdonosokat úgy hívtuk fel az elsővásárlási joguk gyakorlására, hogy a hirdetőtáőblára kifüggesztettük a szerződést és a felhívást. Amikor a határidő letelt, akkor a közös képviselő igazolta, hogy a hirdetőtáblán mettől meddig volt kint az irat. A földhivatal pedig nemcsak ezt a nyilatkozatot kérte, hanem az igazolást is, tehát azt a közgyűlési  jegyzőkönyvet, amiben a közös képviselőt megválasztották közös képviselővé. Ezt a közös képviselő csak úgy tudta kiadni az eladónak, hogy vigye el a közjegyzőhöz, csináltasson hiteles másolatot, majd vigye vissza hozzá, mert csak egy van…tortúra….reméljük a nyilvántartásba vétel után erre már nem lesz szükség…végülis a hivatal meg fogja tudni nézni…

A nyilvántartásba vétel, regisztráció miatt forduljon hozzám bizalommal.

Üdv.:

dr. Fülöp Edina

ügyvéd

06303631727

fulop@drfulopedina.hu, drfulopedina@gmail.com