A testvérek közötti ajándékozás és öröklés illetékmentes a napokban hozott új módosításnak köszönhetően. A módosítás célja a családon belüli ingyenes vagyonmozgások szélesítése volt. Korábban már illetékmentesnek minősült az egyenes ági rokonok és házastársak közötti ajándékozás és öröklés, így a testvérek között a szülők segítségével valósult ez meg a gyakorlatban két lépésben. Tehát bevett gyakorlat volt, hogy ha valaki a testvérének szeretett volna ajándékozni, akkor először a szülőnek ajándékozta, majd a szülő a másik gyerekének.
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 16. § (1) bekezdés j) pontja szerint ezentúl „Mentes az öröklési illeték alól az örökhagyó testvére által megszerzett örökrész.”, továbbá a 17. § (1) bekezdés w) pontja kimondja „Mentes az ajándékozási illeték alól az ajándékozó testvére által megszerzett ajándék.”
Ez csak az édestestvérekre vonatkozik?
Nem. Testvérnek minősül az a személy, akinek legalább az egyik szülője (örökbefogadója) azonos az örökhagyó, megajándékozó szülőjével (örökbefogadójával). Eszerint ide tartoznak azok, akiknek a vérszerinti vagy örökbefogadó szüleik vagy azok közül egy azonos.
Ajándékozási szerződés elkészítésében keressen bizalommal.
dr. Fülöp Edina
fulop@drfulopedina.hu
06303631727
TISZTELT Ügyvédnő!
Szeretném a segítségét kérni ingatlanajándékozással kapcsolatban. Két felnőtt gyerekem apai ágon örökölt lakásrészét egyik gyerek elajándékozhatja-e a testvérének illetékmentesen? Ha igen, szükséges-e szerződésben rögzíteni, vagy az ingatlan értékesítésnél elég ha mindketten aláírják az adásvételi
szerződést, és az anyagi részét megeggyezeés szerint rendezik?
Válaszát tisztelettel megköszönöm! Üdvözlettel Szegedi Gabriella
Kedves Gabriella!
igen, ajándékozhatja illetékmentesen. Miután elajándékozta nem tudom mire gondol, hiszen az értékesítésnél már csak egy tulajdonos lesz, ha jól értem.