A fizetési meghagyás, amennyiben az adós nem mond ellent jogerőssé és végrehajtóvá válik. Ha a fizetési meghagyást taglaló cikkről lemaradt itt olvashatja el: https://drfulopedina.hu/ugyved-budapest/fizetesi-meghagyas
A Bíróság által hozott jogerős ítélet szintén végrehajtható. De hogyan? Milyen módon? És mik a végrehajtás kérő kötelezettsége? Van egyáltalá? Az Adósnak milyen vagyontárgyait foglalja le a végrehajtó?
- Mi a bírósági végrehajtás?
Jogszabályban meghatározott keretek között zajló állami kényszerintézkedés annak érdekében, hogy az adóstól a pénztartozást be lehessen hajtani, vagy pl. a bíróság ítéletét végre lehessen hajtani.
- Miket lehet végrehajtani általa?
A bíróságok és a jogvitát eldöntő más szervek határozatait, továbbá egyes okiratokon alapuló követeléseket. A határozatnak jogerősnek és végrehajthatónak kell lennie.
- Kinél kérhető a fizetési meghagyás végrehajtása?
Annál a közjegyzőnél, akinél jogerőre emelkedett.
- Kinél kérhető az ítélet végrehajtása?
Annál a bíróságnál, ahol az elsőfokú eljárás született.
- Lehet-e kisebb összeget követelni, mint a fizetési meghagyásos eljárásban beadott és követelt összeg?
Igen, lehet.
- Hány szakasza van a végrehajtási eljárásnak?
Két szakaszból áll: a végrehajtás elrendelése az első szakasz és a foganatosítása a második.
- Mi az az állami kényszer? Miket érint?
A bírósági végrehajtás során annak érdekében, hogy a pénzfizetésre vagy egyéb magatartásra kötelezett teljesítse kötelezettségét, állami kényszert is kell alkalmazni. Ez elsősorban az adós vagyoni jogait korlátozhatja, de kivételesen a személyiségi jogait is érintheti.
- Ki végzi el az adós személye elleni kényszercselekményt? Milyen eszközök igénybevételére jogosult?
A bíróság, illetőleg a bírósági végrehajtó intézkedése alapján a rendőrség végzi el. A rendőrség a végrehajtás eredményes befejezéséhez olyan kényszerítő intézkedéseket és kényszerítő eszközöket jogosult és köteles alkalmazni, amelyek a rendőrségről szóló jogszabályok szerint megtehetők.
- Mivel kell elrendelni a végrehajtást és kinek a kérelmére?
A végrehajtható okirat kiállításával kell elrendelni a végrehajtást kérő kérelmére.
- A végrehajtást kérő a kérelem előterjesztésekor milyen adatokat köteles közölni?
Az adós nevét (szervezet esetén elnevezését, cég esetén cégnevét) és az azonosításához szükséges adatokat (legalább a születési helyét, idejét és az anyja nevét, illetve a szervezet nyilvántartási számát, cég esetén a cégjegyzékszámát), továbbá az adós lakóhelyét, munkahelyét, illetőleg székhelyét, telephelyét és a végrehajtás alá vonható vagyontárgyának helyét.
Ingatlan-végrehajtás kérése esetén az ingatlan-nyilvántartási adatokat is közölni kell.
- Milyen esetben lehet kiállítani végrehajtható okiratot?
Kizárólag abban az esetben, ha a végrehajtandó határozat általános feltételei fennállnak, tehát kötelezést (marasztalást) tartalmaz, jogerős, végleges, vagy előzetesen végrehajtható, valamint az ügyészség, illetve a nyomozó hatóság határozata további jogorvoslattal nem támadható, és a teljesítési határidő letelt.
- Ki végzi a végrehajtás foganatosítását?
Főszabály szerint önálló bírósági végrehajtó.
- Mi történik akkor, ha közvetlenül az adós munkabéréből kell behajtani a követelést?
A végrehajtási lap kiállítására jogosult bíróság közvetlenül letiltó végzést hoz.
- Mi szerepel a letiltó végzésben?
Felhívja a bíróság az adós munkáltatóját, illetve az adós számára egyéb összeget rendszeresen, időszakonként visszatérően folyósító szervet vagy személyt, hogy az adós munkabéréből levonva fizesse ki a végrehajtást kérőnek a végzésben feltüntetett összeget.
- Ki viseli a végrehajtás során felmerülő költséget?
A végrehajtást kérő előlegezi, az adós viseli.
- Milyen kötelezettsége van a jogosultnak?
Amennyiben az adós a tartozását megfizette a jogosultnak, a jogosult köteles azt bejelenteni a végrehajtó felé. De fontos tudni, hogy a végrehjatást kérő kötelezettsége, hogy pontosan vezesse, mikor mennyi pénzt fizetett meg az adós.
- Milyen jogok illetik meg az adóst?
Joga van tudni, hogy eljárás folyik ellene, így a végrehajtó köteles kézbesíteni számára a végrehajtási lapot, amelyen minden lényeges információt megtalál. A követelés összegénél minden követelést meg kell jelölni, beleértve a kamatot is.
- Hogyan kell behajtani a tartozást a végrehajtási eljárásban?
A tartozást az adós munkabéréből letiltással, illetve a bankszámláján lévő pénz lefoglalásával lehet behajtani, azonban ha előre látható, hogy ez rövid időn belül eredményre nem vezet, az adós bármilyen vagyontárgya lefoglalás alá vonható. A lefoglalt ingatlant értékesíteni csak abban az esetben lehet, ha az egyéb vagyontárgyaiból a követelés nincs teljesen fedezve vagy csak aránytalanul hosszú idő után lehetséges a követelés kielégítése.
Budapest, 2020. március 22.
Ha Ön is fizetési meghagyást kezdeményezne, vagy jogerős fizetési meghagyás alapján végrehajtási eljárást indítana, keressen bizalommal.